top of page

E-ained- valik levinumatest, mida tasub vältida

 
 

 

Koostanud Sandra Tamm

 

 

Pole saladus, et tänapäeval kasutatakse valmistoodetes sadu lisaaineid. Sünteetilised lisaained mõjuvad laastavalt meie tervisele ja väga tihti on neid raske koostisainetest välja lugeda- need kas on varjatult erinevate nimetuste taga, kodeeritud või lihtsalt nii väikselt kirjas, et ei ole loetav.

 

Mis on toidu lisaaine?

 

Väljavõte www.toitumine.ee lehelt:

/ Lisaaine on looduslik või sünteetiline aine, mida lisatakse toidule tehnoloogilisel eesmärgil. Lisaainetel on Euroopa numbritunnus ehk E-tunnus. E-tunnus tähendab, et lisaaine on läbinud vastavad ohutuse hinnangud ja Euroopa Liidus heaks kiidetud.Lisaained võib nende päritolu järgi jaotada kolmeks:

* ained, mis on eraldatud toidust, näiteks agar-agar (E 406) ja karragenaan (E 407) merevetikatest, pektiin (E 440) puuviljadest jne;

* ained, mis esinevad looduslikult toidus, kuid on saadud sünteesi teel ehk nö loodusidentsed ained, näiteks antioksüdant askorbiinhape (E 300) või säilitusained sorbiinhape (E 200) ja bensoehape (E 210);

* ained, mis on saadud keemilise sünteesi teel ja millel pole looduses analoogi, näiteks antioksüdant butüül hüdroksüanisool (E 320) või asotoiduvärvid.

Lisaaineid kasutatakse näiteks toidu paremaks säilitamiseks (säilitusained), vajaliku konsistentsi saavutamiseks (stabilisaatorid, tarretavad ained, emulgaatorid), toidule atraktiivsema värvuse andmiseks (toiduvärvid) jne. /

 

 

 

Milliseid lisaaineid tasuks vältida?

 

Arusaadavalt ei ole võimalik sadadesse ulatuvaid lisaaineid, mis tervisele võivad kahjulikud olla, pähe õppida, küll aga on hea teada vähemalt mõnda neist, mida kindlasti tasuks vältida (loomulikult ei ole nimekiri lõplik):

 

1.     Sünteetilised magustajad

 

Aspartaam (E951), tuntud ka Nutrasweet ja Equal nime all, leidub väga tihti toitudes, millel peal sildid „suhkruvaba“ või mis on nn dieet-tooted. Aspartaami puhul on registreeritud kümneid erinevaid kõrvalnähte, mis on seotud selle tarbimise halva mõjuga tervisele.

Aspartaam ei ole sinu sõber! See on neurotoksiin (mõjub hävitavalt ajule ja põhjustab mäluhäireid) ja kantserogeen (vähki- tekitav). Vähe sellest, et see mõjutab ajutegevust, võib see toksiline magustaja soodustada erinevate terviseprobleemide teket , sh ajuvähk, lümfoom, diabeet, multiplex sclerosis, krooniline väsimus, migreen, pearinglus, iiveldus, Parkinsoni tõbi, Alzeimeri tõbi, emotsionaalsed häired nagu depressioon ja ärevus, jm.

Uuem magustaja aspartaami kõrval on atsesulfaam-K (E-950), mis ei erine kuidagi oma eelkäijast. Veel üks sarnane magustaja on sukraloos (E955), mis on sünteetiliselt valmistatud suhkrust ja kloorist ning mis on samuti viimasel ajal laialdast kasutust leidnud aspartaami asemel.

Sünteetilisi magustajaid leiab nii küpsetistest, mullijookidest, suhkruvabadest toodetest, suhkruasendajatest, dieetkoolast, dieetjoogist Coca Cola Zero, marmelaadidest, pudingudest, jogurtitest, jääteedest, nätsudest, hambapastadest, immuunsüsteemi turgutavatest toidulisanditest (?!) jne.

 

2.     Kõrge fruktoosisisaldusega maisisiirup (KFMS)

 

KFMS on hästi töödeldud produkt,  mis on looduslikust maisisiirupist väga kaugel.  See on tugevalt rafineeritud keemiline magustaja, mida võib leida väga paljudes töödeldud toitudes. See tõstab kiirelt veresuhkrut, tõstab ka veres triglütseriidide taset-  see omakorda mõjub halvasti südame-veresoonkonnatervisele, soodustab diabeeti jm.KFMS üks mõjudest meie kehale on lisaks see, et see meelitab keha ka rohkem magusat sööma. Mida rohkem sa tarbid toite, kus on sees kõrge fruktoosisisaldusega maisisiirup, seda enam tahad sa magusat tarbida.

 

3.     Naatriumglutamaat (MSG/ E621)

 

MSG-monosodiumglutamaat- ehk naatriumglutamaat ehk E621 lõhna- ja maitsetugevdaja, mis lisatakse pea kõikjale valmistoitudesse. Seda toodetakse mitmel erineval moel, kuid mistahes viisil see toodetud ka poleks, võib see põhjustada erinevaid kõrvalnähte ja seda eriti tundlikemal inimestel. E621 põhjustab nn hiina sündroomi (südamepekslemine, iiveldus, migreenilaadesed peavalud, pearinglus, liigese-ja lihasvalud.). Eriti ohtlik lastele, allergikutele ja astmaatikutele. Samuti on MSG neurotoksiin, nagu aspartaam, mõjudes ajutegevusele hävitavalt, põhjustades mäluhäireid. Sealhulgas mõjub MSG organismile nii, et sunnib inimest aina rohkem ja rohkem sööma. Maailmas üldse, arvatakse, et 80% valmistoitudes on MSG sees ning paljudel tootepakenditel maskeeritud erinevate nimedega .

 

Näiteks võib E621 esineda nimede all, nagu:

 

  • looduslik liha-või puljongimaitseaine

  • kaseinaadid

  • linnaseekstrakt

  • pärm

  • maltodektsriin

  • aroomitugevdaja

  • toiduvärv karamell

  • jne

Allolevalt on näha erinevad nimetused koostisainetest, mis üldjuhul sisaldavad E621  ja mis võivad esile kutsuda erinevaid terviseprobleeme tundlikemal inimestel.

  • Glutamaat

  • Glutamiinhape

  • Autolüüsitud /.../*

  • Hüdrolüüsitud /.../

  • /.../ proteiin

  • /.../ lõhna-ja maitseaine

*/../- mistahes nimetus, näiteks hüdrolüüsitud / taimne valk / jne. Loe lisaks SIIT.

 

4.     Transrasvad

 

Transrasvhappeid leidub hüdrogeenitud (tahkestatud) rasvades. Hüdrogeenimine- vedela õli töötlemine kõrge rõhu ja temperatuuri juures vesinikuga, sealjuures küllastumata rasvhapetest saavad küllastunud rasvhapped. Hüdrogeenitud rasvad on tahkemad,  on kõrgema sulamistemperatuuriga ning samuti pikeneb säilivusaeg- keskkond muutub rasva hüdrogeenimisel bakteritele mittesobivaks - seepärast näiteks mõned küpsised säilivadki terve igaviku. Transrasvu võivad sisaldada praetud ja küpsetatud valmistoidud, kondiitritooted, maiustused, margariinid jms.Hüdrogeenitud rasvu kasutatakse näiteks ka piimarasva asemele kohupiimatoodetes ja jäätistes. Transrasvade kahjulikkus südamele on leidnud tõestust mitmetes uuringutes. Transrasvade söömine tõstab halva ehk LDL-kolesterooli taset ning kõige rohkem hoiatavad teadlased transrasvade kahjulike mõju eest südame-veresoonkonnale.Kui märkad toote sildid sõnapaari “hüdrogeenitud taimerasv”, jäta parem see toode ostmata. Oluline on just sõna “hüdrogeenitud”, sest kõik taimsed rasvad ei sisalda transrasvu.

 

5.     Sünteetilised toiduvärvid

 

Toiduvärve kasutatakse eelkõige ikka selleks, et toode näeks ahvatlevam välja.  Kasutusel on nii sünteetilised kui looduslikud toiduvärvid.Ohtralt leiavad toiduvärvid kasutust kommide, karastusjookide ja kondiitritoodete tootmisel, lisandina jogurtitele, jäätistele ja muidugi vorstide punaseks värvimisel.Sünteetiliste toiduvärvide mõju tervisele võib väljenduda nii nahalööbena, kõrvapõletikuna kui muude allergiliste sümptomitega. Samuti võivad need suurendada vähitekkeriski, kiirendavad vananemist, mõjuvad lisaks halvasti ka tundlikele sugurakkudele. Eestis on kasutusel üle 40 erineva toiduvärvi. Mõned toiduvärvid koos naatriumbensoaadiga (E211) mõjuvad eriti tugevalt laste tervisele, muutes nad kergesti ärrituvaks, hüperaktiivseks ning agressiivseteks.Erinevate toodete (ja ka ravimite) atraktiivsemaks muutmisel kasutatakse ka asovärve (ehk nitrovärve), mis on üliohtlikud sünteetilised värvained. Eestis on lubatud kasutada 10 asovärvi.  Näiteks asovärvi E110 leidub abiainena tuntud gripi ja külmetushaiguste ravimis Goldrex.

 

Eestis lubatud asovärvid:

  • E102- Tartrasiin

  • E110- Päikeseloojangukollane

  • E122- Asorubiinamarant

  • E123- Amarant

  • E124- Erkpunane 4R

  • E129- Võlupunane AC

  • E151- Briljantmust BN

  • E154- Pruun GK

  • E155- Pruun HT

  • E180- Litoolrubiin BK

 

6.     Vääveldioksiid ( E220) ja Naatriumsulfit (E221)

 

Sünteetilisel teel saadud säilitusained ja antioksüdantid, mida kasutatakse jahutoodetes, õlledes, veinides, juustutoodetes, puuviljamahlades jne.Sulfitid võivad põhjustada hingamisraskusi, limaskestaturseid, nõgeslöövet, maoärritusi jm.

 

7.     Naatriumnitraat/ Naatriumnitrit   (E249-252)

 

Nitriteid ja nitraate lisatakse lihatoodetele (sh kõikidele vorstitoodetele), et pikendada säilivusaega, et värvus oleks isuäratavam, samuti selleks, et takistada botulismibakteri tegevust.Seedetraktis tekivad nitrititest/nitraatidest kantserogeensed ühendid- nitrosamiinid. Nende teket soodustab ka toote kõrgel temperatuuril valmistamine (näit. suitsutamine ja praadimine). Kuigi on teada, et nitraadid/nitritid võivad olla tervisele ohtlikud, ei ole nende kasutamist keelustatud, sest olulisem on nende antimikrobiaalne toime kui nende kahjulikkus.Samas ohtlike nitrosamiinide teket püütakse vähendada, lisades lihatoodetesse C-ja E-vitamiini. Nitritite/nitraatide regulaarsel tarbimisel võivad need soodustada migreenihoogusid, bronhiaalastma teket, diabeedi teket, nahapunetust jm. Nitraate sisaldavad ka mõned aedviljad ( kõrge nitraaidisaldusega olevat lehtsalatid, seller, peet ja maitsetaimed).

 

8.     BHA (E320) ja BHT (E321)

 

Need kaks ainet kuuluvad antioksüdantide rühma, mis mõlemad on sünteetilised ja tuletatud petrooleumist. Nende ülesandeks on hoida nii toidu värvust kui ka lõhna- ning maitseomadusi, et need ajaga ei muutuks. Samuti ei lase antioksüdandid rasvasel toidul halvaks minna.Neid kasutatakse nii toidurasvades ja- õlides, kookides, pagaritoodetes, maiustustes, aga ka kosmeetikas (huuleläiked ja-pulgad, silmalainerid, juuksevärvid, näokreemid jm) ning isegi beebiõlides.Need kaks antioksüdanti kuuluvad kõige kahjulikemate hulka, need võivad olla kantserogeensed (vähiteket soodustav), mutageensed (mutatsioone esilekutsuv) kui ka teratogeensed (loodet mõjutavad, raseduse ajal võib tekitada loote väärarenguid).

Terviseprobleemid, mille teket BHA ja BHT võivad soodustada:

Käitumisprobleemid, kesknärvisüsteemi häired, viljakusprobleemid, nahalööbed, astma, allergiline nohu, nõgeslööve, ekseemid, kasvajad.

 

9.     Kaaliumbromaat (E924)

 

Seda lisatakse jahu hulka, et tainas oleks kohevam ja elastsem. Seega erinevad leivad ja kuklikesed jm jahutooted võivad antud ainet sisaldada.On kinnitust leidnud, et E924 on kantserogeenne ehk vähkitekitav.

 

10.  Karrageen  (E407)

 

See on stabilisaator, emulgaator, paksendaja. Enamus jäätised sisaldavad karrageeni, mis võib põhjustada soolestikuvaevusi ja koliiti ning on lastele ebasoovitav. Kuigi karrageeni on kahte sorti- töötlemata ja töödeldud- siis ohtlikumaks loetakse viimast, ehk töödeldud karrageeni. Kuid kuna seda, millist karrageeni toidus kasutati, teab vaid tootja ise, siis üldiselt peaks aine kuuluma ohtlike E-ainete nimekirja ning kõige lihtsam on mitte tarbida toite, kus E407 on esindatud. 

 

 

 

 

 

Kasutatud allikad:

 

www.toitumine.ee

www.wikipedia.org

www.truthinlabeling.org

Erin, Angelika „Saladuslikud E-ained meie igapäevatoidus“, 2010

http://forte.delfi.ee/news/teadus/transrasvad-kuidas-nad-meie-tervist-kahjustavad.d?id=25938245

http://www.kliinik.ee/uudised/aid-15862/Arstid%3A-transrasvade-tarbimise-peaks-l%C3%B5petama

 

 

 

 

 

bottom of page