Pollinoos ehk õietolmuallergia on haigus, mille põhjuseks on mõnede inimeste ülitundlikkus puude ja taimede õietolmu suhtes.
Limaskestadele (silmad, hingamisteed) sattunud õietolm kutsub esile allergilise reaktsiooni, millega kaasnevad mitmed vaevused:
- silmade sügelus, punetus, turse ja pisarate vool;- nina sügelus, punetus, sage aevastamine, rohke vesine nohu või nina kaudu hingamise takistused ;- sügelus kurgus ja köhatamine ;- raskematel juhtudel hingamisraskus (astmahoog) .
Lisaks nimetatutele võib esineda veel :- nahalööbeid ;- migreenitaolist peavalu ;- liigesevalu ;- seedehäireid ;- temperatuuritõusu (sellest ka haiguse rahvapärane nimetus - heinapalavik) .
Õietolmuallergikutel võib tekkida probleeme toiduainetega, mis võivad tekitada eeskätt seedehäireid (iiveldus, oksendamine, kõhulahtisus, kõhuvalu, kõhupuhitus), naha sügelust, turseid ja villikesi huultel, keelel ja suu limaskestal; samuti nohu, silmade sidekestapõletikku, astmat ning nahareaktsioone (nõgestõbi).
Lisanduda võib migreen, kõriturse, näoturse ja rasketel juhtudel šokiseisund.
Ristuva allergia põhjuseks on taimede omavaheline sugulus, mille tulemusel sarnanevad allergeenid üksteisega. Immuunsüsteem ei reageeri mitte ainult õietolmule, vaid ka mõnes toiduaines, näiteks puuviljades, pähklites või maitseainetes
sisalduvatele ainetele. Toiduainete talumatus oleneb sellest, milliste õietolmude vastu on inimene allergiline (1;2; 3).
On hea näide elust, kus rabi läks kätte saama allergiatesti vastuseid ja tekkis ebatavaline olukord, kus inimesel oli allergia koorikloomade vastu. Kuid judaismis on koorikloomad keelatud nagu sealihagi. Patsient ei olnud iialgi koorikloomi söönud, kuidas saab siis test sellist tulemust näidata? Varem aga oli rabi teinud teise testi, mis näitas, et tal on kodutolmulestale allergia, tõenäoliselt olidki tal tekkinud antikehad kodutolmulesta lihasvalgu vastu, mida leidub ka nätieks krevettides. See muidugi ei tähenda, et kõigil inimestel selline ristreaktsioon tekib (1).
Ristallergiat iseloomustab alljärgnev loetelu (3):
kase õietolm - õun, pirn, kiivi, porgand, seller, till, paprika, pähklid, päevalilleseemned, kummel
puju- maitsetaimed, küüslauk, seller, sinep, petersell, koriander, porgand
kõrrelised- teraviljad, jahu, maapähkel, tomat, kartul, paprika, melon
karvased koduloomad- piim, sealiha
linnusuled- munavalge ja -kollane, kanaliha
tolmulestad- molluskid, austrid, koorikloomad, kiivi
lateks- õun, pirn, nektariin, ploom, kirss, kiivi, mango, kurk, banaan, ananass, melon, mandlid, avokaado, tomat
ambroosia- melon, mango, banaan, kurk
Haigustunnused on tugevamad keskpäeval tuulise ja päikesepaistelise ilmaga.
• Märtsist maini kutsuvad pollinoosi esile peamiselt sarapuu-, lepa- ja kasetolm. Mai lõpus lisandub tamme ja võilille õietolm.
• Juunis-juulis on aasaheinte (timut, kerahein, aruhein, raihein, rebasesaba, nur- mik, luste) ja kõrreliste (rukis, nisu) õitsemise aeg.
• Augustist septembrini õitsevad umbrohud (puju, koirohi, malts) ja sügislil- led (astrid, krüsanteemid jt).
Loe lisaks Eesti Allergialiidu lehelt
Pollinoos ehk õietolmuallergia
Lae alla "Soovitused õietolmuallergikule":
Kasutatud allikad:
1. Gamlin , Linda , “Allergia Käsiraamat”, 2009
3. www.itk.ee/upload/files/Patsiendi-infomaterjal/ITK460_Allergia.pdf