Valik eestikeelseid raamatuid, mida soovitan
Raamatute järjekord on juhuslik ja ei oma tähtsust.
Tekstid www.rahvaraamat.ee, www.ersen.ee, www.kriso.ee, www.lilleoru.ee, www.varrak.ee
"Allergia käsiraamat", 2009
Linda Gamlin
ALLERGIA KÄSIRAAMAT on oma ala tippteos, mis on Inglismaal olnud kõige põhjalikum ja ostetuim allergiat käsitlev teos juba kümmekond aastat (eestikeelse väljaande aluseks on uusim trükk). Raamat on kirjutatud lihtsas ja arusaadavas keeles, mis teeb selle mugavalt käepäraseks nii tavalistele patsientidele kui ka perearstidele, kellele see on abiks erinevate ravimeetodite ja ravimite määramisel.
"Kui toit teeb lapse haigeks", 2009
Ille Grün-Ots
Raamatust leiab vastused küsimustele, mis puudutavad allergia, ülekilode ja meelehaiguste seost söögiga. Esimene osa pühendub allergiale: kas lapse allergiariske annab vähendada, kui ema jälgib raseduse ajal toitumist? Allergiline laps esimesel eluaastal ? millised on esmased abinõud allergiate vähendamisel? Millised on peamised ohuallikad? Kuidas lahendada väljaspool kodu söömisega seotud probleeme? Teine osa pühendub laste ülekaalule: kuidas hoida ära ülekaalulisust? Millised on rasvumisega kaasnevad riskid? Soovituslikud nädalamenüüd ja toitumisõpetus. Kolmas osa räägib toiduga seotud meelehaigustest (anoreksia, buliimia, ortoreksia) ja annab nõu, kuidas märgata ohtu ja mida ette võtta.
"Inimorganismi biomolekulid ja nende meditsiiniliselt olulisemad ülesanded. Inimorganismi metabolism, selle häired ja haigused", 2010
Ello Karelson, Tiiu Vihalemm, Aune Rehema, Kersti Zilmer, Mihkel Zilmer
Raamat on autorite eelmiste meditsiiniliste biokeemia õpikute edasiarendus. Raamatut iseloomustavad selgelt kliiniline orientatsioon ja analüüsi-info inimorganismi põhisus, st on välditud katseklaasis saadud faktide ning loomkatsete tulemuste suvaline inkorporeerimine inimorganismi metabolismi ja funktsioneerimise käsitlusse.
"Inimkeha atlas", 2007
Vigue-Martin
Raamat on mõeldud laiale lugejaskonnale. Detailsed illustratsioonid koos seletuslike tekstidega muudavad raamatu kasulikuks nii keskkooli-õpilastele, õpetajatele kui paljudele elukutseliste gruppidele - treeneritele, psühhoterapeutidele, iluvõimlejatele, sportlastele, homoöpaatidele, õdedele, massööridele ja neile kes alustavad meditsiiniõpinguid, samuti tavalugejatele, kes on huvitatud tervisest ja oma keha eest hoolitsemisest.
"Tervise alkeemia", 2014
Rene Bürkland
Raamatu eesmärk on aidata inimesel ennast paremini tundma õppida, jälgides märke ja sümptomeid, mida keha meile igapäevaselt annab ning läbi eluviiside, toitumise jms leida tee terviseni.
Rene Bürkland on neli aastat õppinud Nanjingi ja Beijingi Hiina meditsiini ülikoolis hiina keelt, akupunktuuri, taimeravi, qigong’i ja tuinamassaaži. Eestis on ta lõpetanud Tartu Ülikooli arstiteaduskonna üldarstina ning Tallinna Ülikooli psühholoogina. Hiinas pikalt elanud ja töötanud tohter jõudis Eestisse tagasi 2009. aastal ning asus ravimise ja loengute pidamise kõrval rajama Hiina meditsiini keskust. Täna võtab ta seal vastu patsiente ja õpetab Hiina meditsiini ja qigong’i.
"Pukka elustiil", 2012
Sebastian Pole
Raamat „Pukka elustiil” õpetab, kuidas elada tõeliselt ehedat elu ning jõuda ajurveda tarkuse abil tervise ja õnneni. Ajurveda on Indiast pärit iidne süsteem, mis tegeleb füüsilise tervise, vaimse tasakaalu, hingelise heaolu, suhete ja ümbritseva keskkonnaga. Ajurveda aitab sul end teostada ja elada täiel rinnal, arvestades kõiki tänapäeva elu valdkondi, alates toitumisest ja tööst kuni rikastavate suhete ja ümbritseva looduseni.
"Uus Maailm. Elusihi mõistmine", 2007
Eckart Tolle
Uus maailm algab sinust. Tuginedes innustavatele mõtetele raamatus „Siin ja praegu: kohaloleku jõud”, loob Eckhart Tolle spirituaalse tausta, mis võimaldab igaühel muuta oma elu – ja ühtlasi maailma – paremaks ja tähendusrikkamaks. Tolle põrmustab tänapäevased arusaamad egost, omamisest ja
ühiskonnast ning paljastab meid kõiki kummitavad hirmud. Ta näitab meile, milliseid lihtsaid, elujaatavaid samme võime õnne leidmiseks astuda.
„Uus maailm” purustab illusioonid, milles elame, ning paneb aluse isiklikule arengule ja spirituaalsusele. Ees ootab valgustumise imeline teekond.
"Siin ja praegu: kohaleoleku jõud", 2012
Eckhart Tolle
Olemine on minu jaoks sama mis õnnetunne. Kui sa ei ole õnnelik praegu, siis ei ole sa õnnelik kunagi. Õnnelikuks saabki olla ainult ”siin ja praegu”. ” Õnneks” on olemist võimalik õppida, harjutada – see rõõm tasub end ära. Jaan Tätte Meie elu kvaliteeti ja elamise viise on läbi aegade kõige rohkem mõjutanud EESKUJU. Eeskuju õpetuse või õpetaja näol. Me kõik otsime teed sisemise rahuloluni - sisemise rahuni. Kõigi teed sinna jõudmiseks on aga erinevad. Tänapäeva rütm ja selle võnked sunnivad tasakaalu otsima äärmustest. Enesehävituslikest äärmustest, et natukenegi balansseerida seda meeletut tempot ja tühjuse tulva. Raamat, mida käes hoiad, ei ole kergete lugemiste hulgast. See suurepärane teos aitab Sul kindlasti muutuda, kui oled valmis ausalt enda sisse vaatama. Või saab järgmistel perioodidel just sellest õpetusest Sinu eeskuju.
"Vesi, mille järele su keha hüüab", 2010
F. Batmanghelidj, MD
Sa ei ole haige, sul on janu . Ära ravi janu arstimitega
Käesolev raamat on sündinud pikaaegsetest kliinilistest ja teaduslikest uuringutest vee rolli kohta inimorganismis. Tahtmatu krooniline veepuudus tekitab stressi, kroonilisi valusid ja paljusid piinarikkaid degeneratiivseid haigusi. Suukuivus ei ole ainus veepuuduse tundemärk, janutunde ootamine on vale. Saate teada paljudest erinevaist janu signaalidest, kui teie keha hüüab vee järele. Kuidas lihtsalt harjutada end tarbima looduslikult puhast vett ja elama seeläbi tervislikult ja valuvabalt.
"Tervisetoidu piibel", 2012
Chris Kilham
Autor räägib kõigist peamistest toiduainete gruppidest ning nendega seotud probleemidest, toiduainete kiiritamisest säilitusaineteni, andes ühtlasi hulgaliselt konkreetseid soovitusi toiduainetemaailmas varitsevate ohtude vähendamiseks ja igapäevase menüü parandamiseks.
“Tervisetoidu piibel” võib pakkuda põnevat lugemist ka neile, kes pole kunagi mõelnud sellele, miks oleks mahetoit ning jätkusuutlik mahepõllundus ja -loomakasvatus kasulikud nii inimeste kui ka keskkonna tervisele. Autor valgustab ka toiduainetööstuse suuremal või vähemal määral varjatud köögipoolt, pestitsiididest, hormoonidest ja bakteriaalsest saastest E-ainete ning toidutootjate kavalate müüginippideni.
"Maailma toiduained", 2009
Käepärases formaadis asjalikult illustreeritud entsüklopeedia sisaldab kasulikku teavet enam kui tuhande nii Eestis tuntud kui võõrapärase toiduaine kohta. Värvikoodi abil kergesti eristuvates peatükkides kirjeldatakse toiduainete päritolu ja liike, toitainete sisaldust, antakse soovitusi ostmiseks, kasutamiseks ning säilitamiseks. See on praktiline abiline toidusõbrale nii kodus, kaupluses kui reisil, andes tuge ka tervislikuks toitumiseks ning toiduainetega seotud terviseriskide ennetamiseks. Professionaalil aitab teos teadmisi täpsustada ning silmaringi avardada. Taskuentsüklopeedia on mugavalt kaasaskantavas formaadis järg populaarsele ning 2006. aasta parimaks Eesti tõlkekokaraamatuks tunnistatud ”Maailma toiduainete entsüklopeediale”
"Arutu söömine", 2010
Brian Wansink, Ph.D.
Mida räägib sinust su lemmiktoit? Kas taldriku suurus mõjutab söögiisu? Miks sa sööd rohkem, kui einetad koos sõpradega? Toidupsühholoog Brian Wansinki jahmatavad avastused toovad päevavalgele halastamatu tõe selle kohta, kui palju, mida ja miks me sööme – sageli ise märkamata. Milliste nippidega ahvatlevad restoranid ja kaubanduskeskused meid üle sööma? Kuidas mõjutavad muusika ja sisustus seda, kui palju ja kui kiiresti me sööme? Kuidas kaotada aastaga märkamatult kümme kilogrammi?
Cornelli ülikooli toidu- ja kaubamärgilabori direktor Brian Wansink on viinud oma meeskonnaga läbi hulga lõbusaid ja kuratlikult nutikaid eksperimente – näiteks “põhjatu supikausi” katse –, et paljastada meie toitumisharjumuste taga peituvat varjatud dünaamikat. Tee juba täna arukamaid, nauditavamaid ja tervislikumaid valikuid söögitoas, ostukeskuses, einelauas – kõikjal, kuhu suundud, et kustutada oma nälga.
"Psühholoogia", 2014
Henry Gleitman, James Gross, Daniel Reisberg
Gleitmani jt „Psühholoogia“ - mitmeid põlvkondi psühholooge harinud õpiku eestikeelne esmatrükk, mille teeb eriliselt harivaks ja loetavaks mitu olulist tegurit:
- kaasaegsus: tõlke aluseks on 8., täiendatud väljaanne
- elulähedane ja põnev esitusviis
- teaduslik lähenemine, terviklik ja süsteemne käsitlus
- kasutatud kirjanduse tohutu maht ja täielik loetelu
- olulisemate terminite seletav sõnastik
- rohkearvulised tabelid ja illustratsioonid
"Joogi autobiograafia", 2009
Paramhansa Yogananda
“Mõnusalt teravmeelse huumoriga raamat, mis selgitab suurte meistrite ja autori enda elu näitel jooga tagamaid ja selles peituvaid arenguvõimalusi. Igati väärt lugemine nii silmaringi avardamiseks kui ka sügavamateks läbielamisteks.” Ingvar Villido, krija jooga õpetaja.
“Joogi autobiograafia” on ühteaegu kummastav ja demüstifitseeriv. Mitte just sageli ei tule ette, et Paramhansa Yogananda mõõtu suur joogi paneb ise kirja oma eluloo, kergitades nii saladuse ja müstika loori, mis üldjuhul joogaõpetust ja joogisid ümbritseb. Yogananda kirjeldab soojalt ja südamlikult oma lapsepõlve ja perekonda, India pühamehi ja õpetajaid, õpiaastaid oma guru juures ning pikka aega saladuses hoitud eneseteostusõpetusi. Sellel teekonnal saab võimatu võimalikuks. Neis õpetustes talletatud teadmised inimese elu juhtivatest seaduspäradest, mida Yogananda järk-järgult avab, aitavad ka skeptilisema meelelaadiga inimesel kummastavat mõista ja aktsepteerida.
"Toidureeglid", 2011
Michael Pollan
Ameerika kirjaniku ja ajakirjaniku Michael Pollani humoorikas ja eluterve lähenemisviis lääne toiduainetetööstuse vastu on võlunud lugejaid üle kogu maailma. „Toidureeglid“ on jagatud kolme peatükki, mis käsitlevad küsimusi, mida me sööma peaksime ja kuidas me sööma peaksime, ning Pollani terve talupojamõistusega kokku pandud reegleid, kuidas süüa targalt ja ennast kahjustamata.
Sest nagu autor tõdeb, sai toitumisteadus alguse siiski vähem kui kakssada aastat tagasi ja on tänapäeval umbes sealmaal, kus kirurgia oli 1650. aastal – väga paljulubav ja huvitav jälgida, kuid kas oleksite valmis tolle aja kirurgiat enda peal proovima?
"Nutikas toitumine", 2009
Ian Marber
Nutikas toitumine on tänapäeval väga populaarse toitumisteema murranguline käsitlus, mis võimaldab saada söödavast toidust maksimaalset kasu. Ian Marberi kogemused toidudoktorina (The Food Doctor) panid ta kahtlema üksiku toitaine toimes, kui samal ajal jäeti tähelepanuta toitainete koostoime. Ta on kaua tõrjunud nn ühe sammu meetodit toitumises: näiteks kui muretsed luude tervise pärast, söö rohkem kaltsiumi, sest tegeikult on selleks, et lisakaltsiumist kasu saada, vaja tarbida õiges koguses magneesiumi. Ta aitab lugejal mõista nutika toitumise põhimõtteid, süvenedes eraldi igasse toitainesse ja tuues välja, millised teised toitained selle toitaine mõju võimendavad või vähendavad; ta rakendab nutika toitumise põhimõtteid konkreetsetes valdkondades ning uurib paljusid toiduaineid, et leida, milliste teiste toiduainetega tuleks neid optimaalse toime saamiseks kombineerida.
"Painav söögiisu", 2013
Doreen Virtue
Kui sind masendab kontrolli alt väljunud söögiisu, siis nüüd oled leidnud teejuhi, mis aitab sul lõpuks ometi vastupandamatuid isusid ohjeldada või neist sootuks vabaneda! Siit raamatust saad teada, kuidas tõlgendada ja lahendada himu šokolaadi, krõpsude, burgerite, saiatoodete, juustu, jäätise ja paljude teiste toitude järele.
Raamatu autor ja psühholoog Doreen Virtue näitab sulle, et söögiisu ei pea lämmatama. Selle asemel saad ainulaadse sisemise muutumise abil end isudest tervendada. Doktor Virtue tõestab, et igale söögiisule vastab mingi teatud emotsionaalne mure – näiteks armunälg, igatsus lõbu, majandusliku kindlustunde või andestuse järele.
"Suhkur- magus enesetapp", 2010
Nancy Appleton, Ph.D; G.N.Jacobs
See on ohtlik, sõltuvusttekitav aine, mida võib leida kõikjalt. See ei ole illegaalne. Tegelikult on see saadaval mänguväljakute läheduses, koolides, töökohtadel, kodudes ning puhkuse veetmise kohtades. Seda on praktiliselt kõiges, mida sööme ja joome. Selle valge aine nimi on suhkur. Pikka aega seostati seda vaid hambaaukude ning kaalutõusuga, kuid nüüd ka paljude laastavate terviseprobleemidega, sh. vähi, epilepsia, dementsuse, hüpoglükeemia ja rasvumisega. Käesoleva raamatu autorid, suhkrusõltuvuse ekspert dr. Nancy Appleton ja terviseajakirjanik G.N.Jacobs, mitte ainult ei paljasta sissesöödava suhkrukoguse tohutuid koguseid, vaid toovad välja ka terviseprobleemide ja magusasöömise vahelise seose. Samuti soovitusi tervislikuks eluks ja retsepte magusaisu taltsutamiseks.
"Tervislikud probiootilised ja prebiootilised toidud", 2008
Tracy Olgeaty Gensler, M.S., R.D.
Tervislike probiootiliste ja prebiootiliste toitude lisamisega oma menüüsse võite eemale tõrjuda haigusi, tõsta oma energiataset ning tunda rõõmu korras seedimisest. Te leiate siit maitsvaid ja kergesti valmistatavaid roogi, mis aitavad teie organismil parandada seedimist, ravida toiduallergiaid, neutraliseerida kantserogeene, ravida reumatoidartriiti, alandada vere kolesteroolitaset, alandada vererõhku.
Teid ootab sada retsepti ja te mõistate kui lihtne on saavutada tervislik tasakaal nii oma toitumises kui seedimises. Selle tulemusena on teil parem tervis ja te ise olete rõõmsam.
"Imeliste arstide õpetused", 2010
Jon Barron
Inimesed lähevad oma krooniliste hädade ja valudega arsti juurde ning saavad standardravi: arstimeid ja operatsioone. Liigesed valutavad? Paneme uued. Selg valutab? Võtke rohtu. Ja kui see ei aita, siis saadetakse kirurgi juurde. Tavaarstid ei räägi mürkide koormast, mida enamik meist oma kehas kannab ning mis on trauma ja stressi emotsionaalseks lähtekohaks, ega sellest, kuidas meie toit võib põhjustada ohtlikke põletikke. Kõik need asjad põhjustavad halba enesetunnet ja haigusi, aga tavameditsiin ei tegele nende küsimustega piisavalt. Toit ja meeleolu - need jäetakse võrrandist välja ning asendatakse ravimite ja operatsioonidega.
"Toome oma tervise tagasi", 2008
Virgo Mihkelsoo, Ljudmilla Mihkelsoo
Käesoleva teatmiku autorid-koostajad võtsid endale ülesande teavitada terveneda soovivaid ja haigusega juba pikka aega võitlevaid inimesi ning suunata nende tähelepanu asjaoludele, mille kõrvaldamine on võimalik omal jõul, samuti aidata tõsta paranemise ja terveksravimise võimalikkust ja efektiivsust ükskõik millise ravi puhul. Teatmikuks toodud materjal võimaldab saada ülevaate ainete defitsiidist organismis, välja selgitada võimalikud haigestumise põhjused ja takistused ravimisel, vead ja häired organismi talituses, mis on väga suure tõenäosusega takistanud ette võetud või määratud ravi edukust.
"Rakkude äratamine", 2013
Barbara Wren
Inimese potentsiaal on tunduvalt suurem, kui me ehk suudame ette kujutada, ning meie rakutasandil avalduvaga lahutamatult seotud. Kõikidel meie hämmastavas kehas olevatel triljonitel rakkudel on võime talletada ja kasutada valgust biofootonite, tillukeste valgusosakeste kujul. Raku valgustumine viib rakus oleva DNA valgustumiseni, tagades meile ligipääsu selle maatriksis peituvale universaalsele tarkusele. Viies oma mikrokosmose [rakk] makrokosmosega [universaalsed energiad] kooskõlla, hakkame pinnale tooma oma tõelist olemust ja mõistma oma suurt potentsiaali.
"Toitu õigest vastavalt oma kehatüübile", 2010
Anjum Anand
Inimene peab olema oma kehaga sõber ja just seda India juurtega telekokk Anjum Anand õpetab. Tema teooria ja retseptid põhinevad ajurvedal, üle 5000 aasta vanal eluteadusel. Raamatus on palju õpetlikke juhiseid toitumise kohta vastavalt oma kehatüübile, kuid otsest keelamist-käskimist pole ja häbiposti ei riputata kedagi. Lugejalt ei eeldata ka ilmtingimata süvahuvi ajurveda vastu, see õpetus on kogu oma ürgsuses ja tarkuses lihtsalt tõhus abivahend teel vaimu ja keha kooskõla poole. Avastamisrõõmu jagub Anjum Anandi raamatus kõigile ja loodetavasti paitavad selle eluterve naise retseptide järgi loodud toidud vääriliselt ka eesti inimeste kõhtusid, tuues vaheldust siinsesse igapäevamenüüsse.
"Laste ravimine looduslike vahenditega", 2010
Andrea Candee, David Andrusia
Kui teie laps on haige või saanud viga, soovite, et tal hakkaks parem – kiiresti. Kuigi mõnel juhul ei ole meditsiiniabile võimalik asendust leida, ei ole retseptiravimid alati kõige parem lahendus.
Raamatust leiate holistilisi ravimeetodeid tavaliste lapsepõlvevigastuste ja -haiguste raviks ning saate teada:
• kuidas banaaniga pinde eemaldada;
• millised ravimtaimed alandavad palavikku;
• kuidas sibulaga ravida nii sinikaid kui kõrvavalu;
• miks on küüslauk looduslik antibiootikum;
• kuidas takistab rosmariini juuksevesi täidega nakatumist;
• miks piparmünditee leevendab nii pea- kui kõhuvalu.
Ja mis kõige parem, need väärtuslikud nõuanded rõhutavad lähenemist, mis aitab teil õpetada oma lastele peale haiguste ravimise ka nende ennetamist.
"Taimsed ravimid", 2010
Põhjalik, kompaktne ja ülevaatlik käsiraamat ravimtaimede ohutust ja targast kasutamisest. Iga taime juurde on jagatud soovitusi, milliste haiguste vastu ja kuidas seda kasutada. Lugejale õpetatakse samm-sammult valmistama lihtsamaid taimseid preparaate. Raamatu muudab hästi käsitletavaks illustreeritud register enam kui 140 tuntuma taime ja nende raviomaduste kirjeldusega.
Autor on kogenud taimravi spetsialist ning tal on erapraksis Londonis ja Norfolkis. Tema juhtimisel arendati Middlesexi Ülikoolis välja ravimtaimemeditsiini bakalaureusekursus, mis on üks esimestest omataolistest Euroopa ülikoolides.
"Loomulikult ilus", 2011
Virpi Raipala-Cormier
Spetsiaalselt naistele kirjutatud “Loomulikult ilus. Tee ilu ja tervise juurde” on loomuliku ja loodusliku kosmeetika ning loodusravi teejuht, milles on ühendatud tervikuks sisemine ja väline, põhjamaine ja idamaine tarkus.Autor avab hea enesetunde, tervise ja ilu eest hoolitsemise vahenditena taimravi, aroom- ja õieteraapia, homöopaatia, do-in enesemassaaži, jooga ja hiina traditsioonilise meditsiini saladusi. Põhjalikult on käsitletud muuhulgas tselluliidi ravi, kaalust allavõtmist, suitsetamisest loobumist ja nooruslikkuse säilitamist.Raamatus leidub rohkelt praktilisi nõuandeid, sealhulgas näiteks:
-
120 füto- ja aroomteraapilist taime tervise ja ilu eest hoolitsemiseks
-
250 retsepti naha- ja juuksehooldustoodete ning parfüümide kodusel teel valmistamiseks
-
450 nimetusega register kosmeetikatoodete toorainete tutvustamiseks
"Nami-Nami kokaraamat", 2010
Pille Petersoo
Populaarse kokandusportaali ja toidublogi Nami-Nami eestvedaja Pille Petersoo esimene kokaraamat koondab valiku maitsvaimatest roogadest, mida Pille viimaste aastate jooksul oma headele sõpradele ja kallitele külalistele on pakkunud. Pea veerandi oma elust välismaal õppides ning eri allikatest retsepte kogudes on Pille võrratult hõrgutav kokanduspagas kujunenud väga isu- ja muljetäratavaks.
Nami-Nami kokaraamatu retseptide ja nutikate näpunäidete valik on kirev, mitmekülgne ja põnev. Kõik retseptid on korduvalt sõprade peal testitud, heaks kiidetud ja fotodega varustatud. Kokaraamatut ilmestavad lisaks retseptifotodele Ximena Maieri lustakad illustratsioonid.
"Jamie kodus", 2010
Jamie Oliver
“See raamat on mulle väga südamelähedane. See ei aja mingit jura, vaid räägib sellest, kuidas teha lihtsalt ja maitsvat toitu aasta läbi. Seda kirjutama hakates ei teadnud ma tegelikult ise ka, milliseid retsepte siia panna, aga oli üks asi, mis hakkas mulle kiiresti inspiratsiooni pakkuma – mu köögiviljaaed!
Eelmisel aastal jõudis mulle kohale tõdemus, et alati ei pea minema laia maailma inspiratsiooni otsima – kui tunned end mõnusalt ja avatult, võid seda leida ka kodus. Mulle meeldib veeta aega kodus, oma lapsepõlvekülas, teha aias koostööd oma bossi, Emake Loodusega, ja vaadata kõiki imekauneid köögivilju mullast tärkamas.”
Inglismaa menukaima koka Jamie Oliveri uues raamatus „Jamie kodus“ sisaldab rohkem kui sada uut retsepti, lisaks elementaarse info taimede istutamise kohta ja kasulikke soovitusi, kui lugejal peaks tekkima soov ka ise näppe mulda pista!.